15 July 2025

Бізнес & Клімат: МФО підтримують «альтернативку» в Україні, «зелений демарш» Трампа, ціновий стрибок Nvidia, нова стеля для російської нафти та пошесть парникових газів у Китаї

Дайджест головних новин енергетичного переходу

Український Центр аналітики та досліджень (UCAI) пропонує своїй аудиторії щотижневий огляд ключових подій, які задають тренди на енергетичних ринках. Ми проаналізували новини та події, що дійсно мають значення для розвитку ситуації, та дали коротке пояснення для кращого розуміння контексту, в якому це все відбувається.

Нові стимули для будівництва ВДЕ в Україні

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) разом із партнерами впроваджують Механізм зниження інвестиційних ризиків у відновлювану енергетику України (URMM – Ukraine Renewable Energy Risk Mitigation Mechanism). Очікується, що він розблокує 1,5 млрд євро для прискорення будівництва нових «зелених» потужностей обсягом 1 ГВт.

Мета URMM – стимулювати інвестиції у ВДЕ, надаючи проєктам стабільність доходів і зменшуючи ризики для інвесторів. Механізм гарантує мінімальну ціну на електроенергію для кожного приватного проєкту, що дає банкам впевненість у поверненні вкладених коштів, а інвесторам – у стабільності доходів.

Крім ЄБРР, до ініціативи долучилися Міжнародна фінансова корпорація, Світовий банк, Бізнес-консультативна ради Платформи донорів України. Фандрейзинг серед донорів уже розпочався. Європейський Союз затвердив 180 млн євро на підтримку механізму в межах Української інвестиційної платформи (UIF), а Нідерланди готуються надати гранти на суму 12 млн євро. Німеччина, Норвегія, Швеція та Швейцарія також розглядають можливість долучитися до фінансування.

Учасники, які зможуть скористатись можливостями URMM, будуть обиратись через прозорі аукціони. «Впровадження механізму сприятиме прогнозованості доходів для виробників «зеленої» енергії, тим самим зменшуючи бар’єри для інвестицій у нові проєкти. Також передбачено надання цільової технічної допомоги уряду України для створення національної схеми підтримки ВДЕ без потреби у зовнішніх механізмах у майбутньому», – йдеться в повідомленні ЄБРР.

Паралельно з впровадженням URMM уряд України отримає цільову технічну допомогу, щоб створити ефективну національну систему підтримки, яка дозволить залучати інвестиції у відновлювану генерацію без потреби в URMM.

Контекст

Безумовно, головним поштовхом для реалізації інвестиційних проєктів в Україні стане завершення війни. За останніми урядовими оцінками, відбудова та модернізація країни загалом коштуватиме $1 трлн протягом 14 років.  Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. За його словами, українська концепція передбачає створення двох фондів у розмірі $1 трлн.

Перший – це «Фонд Україна» на $540 млрд, адже саме стільки, за оцінкою Світового банку, буде коштувати відбудова України. Цей фонд формуватиметься за рахунок конфіскованих російських активів, а також спеціального податку на експорт російської сировини. Другий фонд – це Європейський структурний фонд на підтримку України обсягом $460 млрд. Він включатиме інвестиції європейського приватного сектору для розвитку промислового і виробничого потенціалу.


Трамп залишає альтернативну енергетику без підтримки

У міру того, як One Big Beautiful Bill – «Великий Прекрасний Законопроєкт» Дональда Трампа проходив затвердження в Сенаті, про зміст документу ставали відомі нові подробиці. Серед останніх доповнень виявився розділ, який фактично знищує сектор «зеленої» енергетики в Сполучених Штатах.

У ньому пропонується обмежити податкові пільги лише для тих проєктів, які будуть введені в експлуатацію до кінця 2027 року, і водночас запроваджуються жорсткі обмеження на використання китайських комплектуючих. Альтернатив їм практично немає – особливо в сонячній енергетиці.

Галузь – у стані справжнього шоку. За попередніми оцінками, цей документ робить економічно невиправданими близько 300 ГВт нових потужностей сонячної та вітрової генерації протягом наступних 15 років. Собівартість проєктів зросте на 10-20 %, а витрати галузі – на $4-7 млрд протягом 10 років.

Колишній соратник президента Ілон Маск (чия Tesla наразі ще отримує «зелені» субсидії), назвав законопроєкт «політичним самогубством для республіканців».

Більше того, він пригрозив «викинути з верхньої палати всіх, хто голосував за документ із кон’юнктурних міркувань», додавши: «Навіть якщо це буде останнє, що я зроблю в цьому житті». Трамп не залишився осторонь: у відповідь він заявив, що без субсидій Маску довелося б «закрити крамницю і поїхати додому до Південної Африки», і взагалі, пора натравити на його компанії DOGE  Department of Government Efficiency («Департамент ефективності урядування»)  новий урядовий орган США, створений самим Маском у рамках адміністрації Трампа в січні 2025 року для скорочення бюрократії і державних витрат.

Контекст

Щоб претендувати на податкові пільги на ВДЕ до того, як One Big Beautiful Bill їх заблокує, власники сонячних і вітрових електростанції в США прискорюють закупівлю необхідного обладнання і затвердження проєктів.

Як свідчить видання Fast Company, бюджетний закон, підписаний Трампом 4 липня, різко скорочує стимули для розвитку ВДЕ. Але нові проєкти в галузі сонячної та вітрової енергетики все ж таки залишилися з двома обмеженими варіантами для отримання податкових пільг.

Перший: новий проєкт може претендувати на податковий кредит, якщо почне виробляти електроенергію до кінця 2027 року. Це дуже короткий термін для ініціатив, які зазвичай вимагають кількох років на дозвіл та будівництво.

Другий варіант – так званий «безпечний період»: якщо власник починаєте будівництво нового вітропарку чи сонячної електростанції впродовж наступних 12 місяців, то матимете ще чотири роки на завершення проєкту.

«Хоча ми, м’яко кажучи, не в захваті від цього законодавства, ми просто будемо реагувати на обставини Це означає, звісно, максимально включити до перехідного періоду якомога більше проєктів», – каже Джим Спенсер, президент і генеральний директор компанії Exus Renewables North America, що будує ВДЕ. Тільки в штаті Нью-Мексико Exus має кілька пропозицій, які перебувають на розгляді – щодо будівництва нових сонячних електростанцій. Завдяки попередній закупівлі сонячних панелей компанія буде готова швидко рухатися вперед, щойно виграє тендер.


Nvidia першою у світі стала дорожчою $4 трлн. І це ще не межа

Виробник чипів – компанія Nvidia першою в світі досягла ринкової капіталізації в $4 трлн, остаточно закріпивши за собою статус найшвидше зростаючої компанії в історії фондового ринку.

Якщо перше півріччя 2025 року видалося для Nvidia напруженим через появу китайської моделі штучного інтелекту DeepSeek і торгові війни Трампа, то зараз вона, схоже, повертається до бурхливого зростання.

9 липня, коли компанія досягла оцінки у $4 трлн, її акції подорожчали на 2,8 % - до $164,42. З початку 2025 року ціна зросла більш ніж на 20 %, а з початку 2023 року, після появи ChatGPT - більш ніж на 1000 %. Сьогодні Nvidia займає 7,5 % індексу S&P 500.

До початку буму штучного інтелекту Nvidia десятиліттями залишалася нішевим виробником графічних процесорів для відеоігор і наукових обчислень. Після появи ChatGPT усе змінилося: чипи H100 принесли Nvidia перший трильйон у червні 2023 року, а рубежі в $2 і $3 трлн вона подолала на фоні шалених витрат Microsoft, Meta, Amazon, Google і OpenAI на дата-центри.

Наприкінці 2024 року Nvidia представила найпотужніший на сьогодні чип – B200. Попит виявився практично необмеженим, усе виробництво викуповується авансом.

Квартальна звітність компанії у травні показала $44,1 млрд виручки (+69 % у річному обчисленні). Інвестори побачили, що найбільші клієнти не зменшують, а навпаки – збільшують витрати на ШІ. За прогнозами аналітиків Bloomberg, у наступному році техногіганти витратять $350 млрд на ШІ – проти $310 млрд у 2025 році.

Інвестори чекають звітності за другий квартал, яка може стати новим каталізатором зростання акцій. За словами Кена Махоні, керуючого активами Mahoney Asset Management, ринок розраховує на звичний сценарій: показники перевершують очікування, прогнози на решту року підвищуються.

Поточна оцінка Nvidia (близько 33 річних прибутків) все ще нижча за її середній мультиплікатор за останні 10 років, що, на думку аналітиків, залишає простір для подальшого зростання.

Контекст

Nvidia вже випередила колись недосяжних конкурентів і тепер оцінюється вище фондових ринків Канади, Мексики та всієї Великої Британії разом узятих.

Компанія обіцяє інвесторам подальше зростання, але разом із лідерством зростають і ризики: 40 % виручки Nvidia забезпечує вузьке коло замовників із «Великої сімки» (найбільші американські технологічні компанії: Microsoft, Amazon, Google, Meta, Applе, Tesla, OpenAI), а непередбачувана політика Вашингтона може спричинити глобальні збої в ланцюгах постачання.

Енергетика – одна із тих галузей, яка застосовує обладнання з чипами Nvidia – для моделювання, прогнозування, автоматизації та оптимізації процесів.

Вони, зокрема, обробляють супутникові та погодні дані для точного прогнозування сонячної і вітрової генерації в реальному часі; аналізують рельєф, сонячне випромінювання, вітрові потоки для вибору найкращих місць; використовуються для оперативної координації виробництва, зберігання та споживання енергії в «розумних мережах».

Енергетичні компанії Shell, BP, Total, ENEL, RWE, ENGIE застосовують обладнання з чипами Nvidia для сейсмічного моделювання покладів нафти і природного газу, оптимізації енергоспоживання, моделювання викидів парникових газів, аналізу ESG-даних, виявлення ризиків інвестицій в енергетиці, аналізу попиту і пропозиції електроенергії для трейдингових операцій на ринку.


Ще одна хвиля антиросійських санкцій

Євросоюз підготував 18-й пакет санкцій проти росії – його можуть погодити вже на поточному тижні. Головне нововведення – динамічна цінова стеля для російської нафти, яка не потребує інституційного перегляду.

Старий механізм виявився неефективним: стеля в $60 за барель, що діє з кінця 2022 року, жодного разу не переглядалася. Російські експортери навчилися обходити обмеження за допомогою тіньового флоту та страхових послуг від компаній з Росії й третіх країн. А зі зниженням світових цін на нафту цього року така стеля втратила навіть номінальне значення, оскільки стандартна російська суміш Urals давно торгується значно дешевше.

Суть нового механізму – у формулі граничної ціни для російської нафти, вище якої її перевезення буде заборонено страхувати та здійснювати. Ціна відсікання встановлюватиметься на 15% нижче середньої ринкової ціни за попередні три місяці і розпочнеться з $47 за барель.

Додаткових гарантій в обмін на підтримку нових санкцій вимагають: Словаччина, яка продовжує отримувати російський газ трубопроводом і боїться позовів від «Газпрому», та Мальта, чиї танкери досі перевозять російську нафту. Але, як вказують спостерігачі, одностайне схвалення санкцій цілком ймовірне.

Контекст

Санкційний маятник хитається в бік посилення тиску на росію. Новий динамічний механізм щодо цінової стелі на російську нафту спроможний діяти й без участі США, але в Брюсселі сподіваються, що адміністрація Дональда Трампа до нього приєднається. Інакше виникнуть ризики від регуляторної плутанини: компанії в Євросоюзі будуть працювати з обмеженням $45 за барель, в США – $60, а в Китаї та Індії, які з 2022 року стали головними покупцями російської нафти, цінових обмежень немає взагалі. Такі розбіжності й створюють широкі можливості для обходу санкцій.


Стара система: енергетика найбільше шкодить клімату

Світові викиди парникових газів від енергетики – їх найбільшого джерела на планеті – за підсумками минулого року зросли до нового максимуму – 40,8 гігатонн CO2-еквіваленту. Такі дані наводять автори свіжого галузевого огляду від британського Energy Institute (раніше публікувався під брендом енергетичної компанії BP).

За їх підрахунками, зростає також частка ВДЕ в глобальному обсязі генерації. Але це не означає витіснення викопного палива. Світ перебуває у фазі «енергетичного додавання», а не заміщення, оскільки попит на енергію зростає швидше, ніж встигає «позеленішати» пропозиція. «Глобальні викиди парникових газів в галузі енергетики зросли на 1% у 2024 році, досягнувши нового максимуму вже четвертий рік поспіль. Водночас загальний попит на енергію зріс на 2%, до рекордного рівня в 592 ексаджоуля», – йдеться в огляді.

Найбільш показово ця тенденція проявилась в Китаї, який має найбільшу енергосистему в світі. Ця країна є найбільшим споживачем вугілля у світі – на неї припадає 67% глобального попиту, і водночас затвердилась в ролі лідера з розбудови ВДЕ, минулого року забезпечивши 57% глобального приросту «зеленої» генерації.

Аналітики Energy Institute звертають увагу, що збільшенню глобальних викидів CO₂ сприяє зростання ВВП, урбанізація та індустріалізація в країнах, що розвиваються – це призводить до структурного збільшення споживання енергії одночасно в усіх напрямках, в тому числі вугілля та газу.

Понад дві третини приросту потужностей ВДЕ в 2024 році прийшлося на країни так званого «Глобального Півдня» – це Китай, Індія, країни Південно-Східної Азії та Латинської Америки. В переважній більшості цих країн вітрові та сонячні потужності вводяться в експлуатацію швидше, ніж вугільні теплові електростанції, а собівартість виробленої «зеленої» енергії – нижча.

Споживання викопного палива на Глобальному Півдні зростає з цілком прагматичних причин.

По-перше, це надійність: нестабільні джерела ВДЕ потребують балансуючих потужностей. Наразі вони здебільшого газові або вугільні, хоча сектор акумуляторних батарей активно зростає. По-друге, це фінанси: не всі проєкти ВДЕ доступні для локального фінансування від банків та держструктур. По-третє, це стан енергетичних мереж: слабка інфраструктура стримує масштабування ВДЕ через обмежені технологічні можливості для інтеграції розподіленої генерації.

Зрештою, інерція урядових рішень: державна енергетична політика часто ґрунтується на попередньому досвіді. В країнах, де компанії десятиліттями будували електростанції на викопному паливі, їм важко швидко відмовитись від звичної бізнес-моделі.

Контекст

На поточному етапі енергетичний перехід – це не заміна «брудних» джерел енергії на «чисті», а складна трансформація, у якій паралельно розвиваються і зелена, і традиційна енергетика. Проте інвестиції швидше спрямовуються у ВДЕ та електрифікацію, а вітрова та сонячна генерація зростає в світі майже вдевʼятеро швидше, ніж загальний попит на енергію.

Аналітичні матеріали

Події

International Invest Summit: Jazz Business

International Invest Summit: Jazz Business

RAU Expo 2025

RAU Expo 2025

ІІ Інвестиційний Форум

ІІ Інвестиційний Форум

Фокус

11.07Доступні гранти: до €400 000 на спільні українсько-фінські проєкти

08.07Бізнес & Клімат: щедрість OPEC+, погані новини для економіки рф, європейська тарифна дипломатія, експансія електрокарів і додаткові податки на «вбивчі» продукти

08.07International Invest Summit: Jazz Business 2025 – місце, де ідеї зустрічаються з можливостями

Новини