8 July 2025

Найактивніше відбудовуватимуть Україну бізнеси з нинішніх країн-партнерів – Ігор Жовква

Заступник голови Офісу Президента закликає до чіткого планування та інвестиційної активності

Відбудовувати Україну після війни будуть компанії тих держав, які сьогодні допомагають нашій країні. Таку думку висловив заступник голови Офісу Президента Ігор Жовква в інтерв’ю «Укрінформу».

«Має бути чіткий план реконструкції України, має бути зрозуміло, які кошти і як будуть на це витрачені, і має бути чітке розуміння щодо термінів такої реконструкції. Безумовно, традиційно у такому форматі будуть присутні не лише лідери держав, урядів, а й компанії, які матимуть можливість поспілкуватися між собою», – зазначив Жовква, коментуючи підготовку до Конференції з відновлення України (Ukraine Recovery Conference 2025/URC2025), яка проходитиме в Римі 10-11 липня.

За словами посадовця, зараз – найкращий час для входження на український ринок тих іноземних компаній, які цього прагнуть. «Ті, хто сьогодні разом з Україною, ті, хто допомагають Україні фінансово, не виходять з ринку, збільшують свої інвестиції і задумуються вже сьогодні про реконструкцію, вони, безумовно, будуть мати першочергове право брати участь у цьому процесі», – наголосив Ігор Жовква.

Що це означає на практиці:

  • Пріоритет для союзників – країни, які надають військову, фінансову чи гуманітарну допомогу, отримають вигідні умови участі у відновленні інфраструктури, будівництві, енергетиці тощо.
  • Мотивація для інвесторів – держава стимулює іноземний бізнес уже зараз підтримати Україну, щоби стати частиною масштабного проєкту відбудови.
  • Політичне позиціювання – це також спосіб визначити, хто є справжнім другом України у критичний момент.

Що цьому передувало:

«Обсяг ринку» післявоєнної відбудови України оцінюється у сотні мільярдів доларів. Окремі держави та міжнародні фінансові організації вже формують спеціальні фонди для фінансування відповідних проєктів.

Західні партнери мають чотири основних підходи до підтримки проєктів в Україні. Зокрема, вони використовують:

  1. Політичні важелі – держави, які активно допомагають Україні у війні, відкрито очікують пріоритетного доступу до контрактів відбудови й прагнуть для свого бізнесу спеціальних преференцій.
  2. Лобі через міжнародні фінансові організації (МФО) – уряди впливають на ЄБРР, ЄІБ, IFC тощо, аби ті спрямовували кошти в «правильні» сектори (наприклад, зелена енергетика замість відновлення вугільних ТЕЦ).
  3. Мережі контактів («український нетворк») – партнери створюють формальні й неформальні канали з українською владою та бізнесом; компанії з розгалуженими зв’язками вже зараз виграють конкурси на найпривабливіші проєкти.
  4. Фінансові та страхові інструменти – експортні кредити, держгарантії, страхування воєнних ризиків, технічна й правова підтримка – усе це знижує ризики для національних компаній партнерів та підсилює їхні позиції в Україні.

Такого висновку дійшли аналітики UCAI в ході роботи над дослідженням «Післявоєнна відбудова України. Очікування, плани та стратегії міжнародних партнерів», яке було презентовано 4 липня у Львові під час International Invest Summit: Jazz Business 2025,

Як вдалося дослідити, на даний момент у лідерах за активністю урядів у просуванні національного бізнесу в проєктах відбудови України – США, Польща, Франція, Туреччина та Німеччина. Відповідно, компанії з цих країн є найбільш конкурентоспроможними при розподілі окремих контрактів. 


day1_iis_shpytko_postwar_rebuilding_of_ukraine_page-0004_02
[Джерело: UCAI]

Аналітичні матеріали

Події

International Invest Summit: Jazz Business

International Invest Summit: Jazz Business

RAU Expo 2025

RAU Expo 2025

ІІ Інвестиційний Форум

ІІ Інвестиційний Форум

Фокус

08.07Бізнес & Клімат: щедрість OPEC+, погані новини для економіки рф, європейська тарифна дипломатія, експансія електрокарів і додаткові податки на «вбивчі» продукти

05.07Український DefenceTech: поки великі гравці не диктують умови, стартапи мають шанс

05.07Вийти на Європу: що важливо знати бізнесу — досвід Литви, Данії та Австрії

Новини