6 June 2025
Що сталося
Станом на 1 червня 2025 року міжнародні резерви України становили 44,54 млрд дол. США, що на 4,6% менше, ніж у попередньому місяці. За інформацією НБУ, ключовими факторами зниження стали:
Валютні інтервенції регулятора: НБУ продав 2,96 млрд дол., викупив лише 1,3 млн дол., що сформувало чистий продаж валюти у 2,96 млрд дол.
Валютні виплати держави: Україна сплатила загалом понад 606 млн дол. США за зовнішніми борговими зобов’язаннями, зокрема:
296 млн дол. — МВФ;
184 млн дол. — ОВДП;
решта — ЄІБ, ЄБРР та інші кредитори.
Переоцінка активів забезпечила приріст резервів на 55,8 млн дол., але цього було недостатньо для компенсації загального відтоку.
Надходження від партнерів склали 1,36 млрд дол., з яких 1,13 млрд дол. — допомога ЄС у межах ініціативи G7 ERA, та 227 млн дол. — від розміщення валютних ОВДП.
Як це впливає на бізнес
Попри скорочення, обсяг резервів залишається достатнім для покриття 5,4 місяця імпорту, що є вище мінімального рекомендованого рівня. Це сигнал для бізнесу про збереження стабільності валютного ринку та керованість макрофінансових ризиків.
Висока активність НБУ на валютному ринку свідчить про активне стримування девальваційного тиску, що важливо для компаній з імпортозалежними контрактами та валютними зобов’язаннями.
Зростання інтересу до валютних ОВДП з боку внутрішніх інвесторів (227 млн дол. у травні) відкриває альтернативні інструменти розміщення коштів для компаній із надлишковою ліквідністю.
Операції з резервами підтверджують, що міжнародна фінансова підтримка залишається ключовим фактором для забезпечення бюджетної і валютної стійкості. Бізнес може очікувати відсутність різких валютних коливань, щонайменше в середньостроковій перспективі.
Що цьому передувало
У квітні міжнародні резерви України досягли історичного максимуму — 46,7 млрд дол., завдяки масштабним надходженням зовнішньої допомоги. Збереження високого рівня резервів упродовж весни дало змогу НБУ активізувати продаж валюти для згладжування ринкових коливань.
На фоні зростаючого попиту на імпорт, валютних виплат уряду та напруженого фіскального графіка, НБУ застосовує комбінований підхід — балансуючи між валютними інтервенціями, підтримкою облікової ставки та залученням внутрішнього боргу.
Зниження резервів у травні є очікуваним і контрольованим, а їхній рівень залишається стратегічно безпечним для забезпечення валютної стабільності в умовах війни та високих зовнішніх ризиків.
Бізнес & Клімат: щедрість OPEC+, погані новини для економіки рф, європейська тарифна дипломатія, експансія електрокарів і додаткові податки на «вбивчі» продукти
Експортний потенціал України в умовах наявних геополітичних викликів
Бізнес & Клімат: гроші для української інфраструктури, енергоперехід Європи, ризики газового дефіциту, кліматична лояльність і ще один «вбивця Tesla»
Найактивніше відбудовуватимуть Україну бізнеси з нинішніх країн-партнерів – Ігор Жовква
International Invest Summit: Jazz Business 2025 – місце, де ідеї зустрічаються з можливостями
Україна — не виключення, а модель майбутнього: глобальні компанії про нову нормальність бізнесу