6 June 2025

Зеленський підписав закон, який реформує механізм приватизації орендованого держмайна: замість викупу — аукціон

Запроваджено механізм прозорої приватизації з можливістю компенсації інвестицій чинному орендарю

Президент України підписав Закон 4360-IX (реєстр.№12230), який вносить зміни до правил приватизації об’єктів державної та комунальної власності, що перебувають в оренді.

Замість чинної норми про безальтернативний викуп майна орендарем, який здійснив невід’ємні поліпшення, тепер встановлюється обов’язковий продаж через відкритий аукціон. Водночас орендар отримує пріоритетне право придбати об’єкт за найвищою ціною, сформованою на торгах, якщо виконані визначені законом умови.

Якщо переможцем аукціону стає інша особа, орендар, який здійснив невід’ємні поліпшення, отримує компенсацію, але не більше суми, визначеної оцінкою та пропорційно до фінальної ціни продажу.

Як це впливає на бізнес

  • Для орендарів держмайна: нові правила створюють рівні умови конкуренції, але знижують ймовірність автоматичного викупу. Бізнес тепер має більше стимулів брати участь у приватизаційних аукціонах і підтверджувати свою зацікавленість ринковим шляхом.

  • Можливість компенсації за невід’ємні поліпшення — інструмент захисту інвестованих коштів. Це важливо для компаній, які вкладали значні ресурси в модернізацію об’єктів.

  • Закон збільшує прозорість приватизаційних процесів, відкриваючи більше можливостей для нових інвесторів, які не були орендарями, але готові запропонувати кращі умови.

  • Ризики для бізнесу — втрата контрольного впливу на об’єкт у разі перемоги іншого учасника аукціону. Це вимагає перегляду стратегій управління майном, що перебуває в оренді, особливо з боку компаній, які його суттєво модернізували.

Що цьому передувало

До змін чинне законодавство дозволяло орендарю, який провів невід’ємні поліпшення на суму понад 25% ринкової вартості об’єкта, викупити майно без аукціону. Це часто створювало преференції для поточних користувачів, знижувало конкуренцію та обмежувало надходження до бюджету від приватизації.

Нова модель впроваджує ринковий механізм змагального ціноутворення із водночас захистом інтересів чинного орендаря, якщо він діяв у правовому полі: виконав умови договору, отримав погодження на поліпшення, має чинний договір на момент прийняття рішення про приватизацію.

Аналітичні матеріали

Події

International Invest Summit: Jazz Business

International Invest Summit: Jazz Business

RAU Expo 2025

RAU Expo 2025

ІІ Інвестиційний Форум

ІІ Інвестиційний Форум

Фокус

05.07Український DefenceTech: поки великі гравці не диктують умови, стартапи мають шанс

05.07Вийти на Європу: що важливо знати бізнесу — досвід Литви, Данії та Австрії

05.07Україна має потенціал збільшити агроекспорт у 15 разів — Коваль

Новини