22 July 2025
Український уряд готує рішення про запровадження річного мораторію на перевірки бізнесу. Про це повідомила прем'єр-міністерка Юлія Свириденко. За її словами, ініціатива вже узгоджена з Президентом України і реалізується у співпраці з силовими структурами та за координації РНБО.
Планується, що мораторій торкнеться більшості перевірок з боку податкової, митниці та правоохоронних органів. Перевірки залишаться лише у секторах із підвищеним ризиком, а добросовісні компанії отримають захист.
Заплановані зміни мають створити більш передбачуване та безпечне середовище для українського підприємництва. Основні очікувані наслідки:
Послаблення тиску з боку контролюючих органів
Призупинення широких перевірок зменшить ризики блокування операцій та неочікуваних збоїв у бізнес-процесах.
Очікується покращення ділового клімату, особливо для малого та середнього бізнесу.
Прозоріші правила гри та детінізація
Надання переваги «білому» бізнесу, який дотримується правил і сплачує податки, створює мотивацію для виходу з тіні.
Новий підхід до кримінальних проваджень дозволить уникнути безпідставного тиску на бізнес: санкції на нові справи даватимуть лише високопосадовці прокуратури.
Менше бюрократії – більше довіри
Контроль за законністю слідчих дій і аудит старих справ має повернути довіру бізнесу до державних інституцій.
Підприємства отримають можливість працювати стабільно в умовах війни.
Потреба у дерегуляції та спрощенні ведення бізнесу в умовах війни неодноразово озвучувалася представниками українського уряду, бізнес-асоціацій та міжнародних партнерів. Раніше уряд ініціював тестування Е-сервісів та запровадив Єдине вікно подання звітності, однак практика частих перевірок залишалась проблемною.
Паралельно з мораторієм на перевірки, уряд також анонсував:
Грантову підтримку виробництва боєприпасів та вибухових речовин – для посилення оборонного потенціалу та локалізації критичних виробництв.
Пілотний проєкт "Проектуй і будуй" – експеримент із повною відповідальністю підрядника за проєкт і будівництво важливої інфраструктури (житло, лікарні, школи). Це має пришвидшити реалізацію проєктів та скоротити витрати часу.
Гроші в нерухомість: тренди ринку та маяки інвестпривабливості
Бізнес & Клімат: російська нафта знову під санкціями, українська енергоінфраструктура в бюджеті ЄС, Пентагон вкладається в рідкоземи, Chevron перемогла Exxon Mobil, а Uber інвестує $300 млн в електрокари
Бізнес & Клімат: МФО підтримують «альтернативку» в Україні, «зелений демарш» Трампа, ціновий стрибок Nvidia, нова стеля для російської нафти та пошесть парникових газів у Китаї
Реформа звітності для небанківських установ: НБУ оприлюднив проєкт змін
Зеленський підписав закон, що посилює контроль Генпрокурора над НАБУ і САП
Фонд на €200 млн та нова міжурядова угода: Україна та Франція поглиблюють економічну співпрацю