1 July 2025
Оператор ГТС України та польський Gaz-System домовилися продовжити тимчасове збільшення гарантованої потужності транспортування природного газу з Польщі до України до вересня 2026 року.
Згідно з домовленістю, з 1 липня 2025 року пропонуватиметься:
З 1 серпня 2025 року обсяги збільшуються ще більше, а з 1 жовтня починає діяти річна квота. Потужності будуть доступні через серію аукціонів: річний (7 липня), місячні (21 липня, 18 серпня) і квартальний (4 серпня).
Рішення є частиною підготовки до нового опалювального сезону, зміцнення енергетичної безпеки України та забезпечення доступу до альтернативних джерел постачання – зокрема LNG-терміналів та норвезького газу через Baltic Pipe.
Розширення гарантованих потужностей імпорту газу з Польщі забезпечує стабільність та передбачуваність для трейдерів і постачальників, особливо напередодні зими. Це посилює конкуренцію між маршрутами імпорту, знижує ризики залежності від окремих напрямків.
На тлі припинення транзиту російського газу та нестабільного використання Трансбалканського маршруту, маршрут через Польщу стає найбільш прогнозованим каналом імпорту, особливо з урахуванням доступу до LNG та європейських хабів.
Регулярні добові та внутрішньодобові аукціони з великою пропускною здатністю створюють нові операційні можливості для трейдерів, зокрема у спотовому сегменті, що сприяє розвитку газового хабу в Україні.
З 1 січня 2025 року Україна припинила транзит російського газу, що підвищило значення всіх альтернативних маршрутів. Польський напрямок, на відміну від грецько-балканського, показав більшу стабільність і прозорість.
Проблеми з новими маршрутами
Наприклад, на липневому аукціоні за напрямком з Греції через Балкани продали лише 5% з доступного обсягу – трейдери побоюються регуляторної невизначеності та ускладнених процедур.
Учасники газового ринку неодноразово заявляли про необхідність стійкого доступу до потужностей з фіксованими правилами та зрозумілою логістикою. Продовження гарантійної потужності з Польщі до 2026 року – відповідь на цей запит.
Гроші в нерухомість: тренди ринку та маяки інвестпривабливості
Бізнес & Клімат: російська нафта знову під санкціями, українська енергоінфраструктура в бюджеті ЄС, Пентагон вкладається в рідкоземи, Chevron перемогла Exxon Mobil, а Uber інвестує $300 млн в електрокари
Бізнес & Клімат: МФО підтримують «альтернативку» в Україні, «зелений демарш» Трампа, ціновий стрибок Nvidia, нова стеля для російської нафти та пошесть парникових газів у Китаї
Реформа звітності для небанківських установ: НБУ оприлюднив проєкт змін
Зеленський підписав закон, що посилює контроль Генпрокурора над НАБУ і САП
Фонд на €200 млн та нова міжурядова угода: Україна та Франція поглиблюють економічну співпрацю